Haber

Haydi Kocaeli, Harekete Geçin!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı (SKUP) çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda 16-22 Eylül tarihleri ​​arasında kutlanacak Avrupa Hareketlilik Haftası’nda farklı etkinlikler düzenlenecek. Büyükşehir Belediyesi, 16 Eylül Cumartesi günü İzmit ve Karamürsel’i kapsayan bisiklet etkinliği, 22 Eylül Cuma günü ise Araçsız Gün etkinliği düzenleyecek.

 

FARKINDALIK İÇİN ARABASIZ GÜN

Avrupa Komisyonu’nun bir girişimi olan Avrupa Hareketlilik Haftası, Avrupa kıtasındaki yerel yönetimler ve paydaş kuruluşlar tarafından 2002 yılından bu yana her yıl 16-22 Eylül tarihleri ​​arasında düzenli olarak kutlanıyor. Hafta boyunca karbon emisyonlarının azaltılması ve hava kalitesinin iyileştirilmesi için bisiklet ve yürüyüş gibi çevre dostu ulaşım yöntemleri teşvik ediliyor. Etkinliğin ana organizatörü olan yerel yönetimler, şehir merkezlerinde motorlu araç trafiğinin kısıtlanması, sürdürülebilir hareketlilik türlerinin teşvik edilmesi ve mevcut sistemlerin çevresel etkileri konusunda farkındalık yaratılması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, 16-22 Eylül tarihleri ​​arasında kutlanacak Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında farkındalık yaratmaya yönelik etkinlikler de düzenleyecek.

 

BİSİKLET TURU

Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında 16 Eylül’de bisiklet dernekleriyle birlikte bisiklet etkinlikleri düzenlenecek. Sekapark Uçurtma Tepesi’nden başlayarak bisikletler 1 Mart Vapur İskelesi’nden Ulaşlı İskele’ye hareket edecek ve bisiklet turu Karamürsel Kordon’da yapılacak, tur bitiminde Karamürsel İskelesi’nden tekrar vapura binilerek tur tamamlanacak. .

 

ARAÇSIZ GÜN

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında 22 Eylül tüm dünyada “Arabasız Gün” olarak kutlanıyor ve bu kutlamanın ilimizde İzmit Şehir Merkezinde yapılması planlanıyor. Kortej, 22 Eylül 2023 günü saat 19.00’da Merkez Bankası önünde başlayacak ve saat 20.00’de İzmit Kent Meydanı’nda yapılacak açık hava sinema gösterimiyle sona erecek. Kortej ve açık hava sinema gösterimine tüm halkımız davetlidir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu